30 Ekim 2011 Pazar

Havayolu Şirketleri

Ekim ayından önce leyleği havada görmüş olmalıyım ki sıkça seyahat etme imkanı buldum. Ve tesadüftür ki hemen hemen tüm havayolu şirketleri ve tur şirketleri ile münasebetim oldu.

Bazıları mükemmel not alırken bazıları sınıfta kaldı. Bu yazımda sadece hava yolu şirketlerini değerlendiriyorum. Diğer yazımda tur şirketleri hakkında yazmayı düşünüyorum...

Ekim ayında toplam 10.000 km kadar yol yaptım diyebilirim. Onur Air, Atlas Jet, Pegasus, THY ve Anadolu Jet ile münasebetlerim oldu. Kimse kusura bakmasın birebir 2011 yılı seyahatlerimin toplamını göze alarak Pegasus ve Onur Air'i listenin sonuna ekledim. Sınıfı geçebilecek olumlu yönleri onları üst sıralara taşıyamadı sadece kendi aralarında biraz kriter oldu.

Pegasus / İZair  

Olumlu yönler: İZair İzmir firması, Boeing uçaklar gerçekten daha iyi. İzmir çıkışlı uçuş sayısı çok. Karşıyaka, Göztepe isimli uçaklar cezbedici.

Olumsuz yönler: Ekonomi veya Promosyon bileti alırsan yer seçme şansın yok. Yer seçersen bilet THY'den pahalıyageliyor. Uçuşta ikram yok. Sadece kolonyalı mendil dağıtıyorlar. Uçaklar gittiği gibi geri döndüğü için çok fazla temiz bulma şansınız yok. 1,90 m.den uzunsanız koltuklara sığma şansınız yok.

Onur Air 

Olumlu yönler: Yurtdışında işbirliği yaptığı firmalar sayesinde bir kaç destinasyona direk uçuyor. Tecrübeli bir uçuş ekibi var. Duty-free organizasyonları iyi.

Olumsuz yönler: Kontuar sayıları çok az. Bilet- yer seçimi kontuar personelinin keyfine kalmış. Giderken acil çıkış kapısı alabilirken, dönerken yer boş olmasına rağmen ekstra ücret istendi. Yurt dışı uçuşlarda bile ikram yok. Şeker tutuyorlar. İzmir merkezli uçuşları çok kısıtlı. Ücret politikaları uygun olsa da değmez.

Atlas Jet

Olumlu Yönler: İzmir merkezli uçuş sayıları gayet uygun. Fiyat politikası cebimize göre. Uçuş pozisyonunuz ne olursa olsun ikramları oldukça makul. Personel güleryüzlü. Uçuş öncesi uçak içinde müzik yayını oldukça başarılı. Uçaklar temiz.

Olumsuz Yönler: Uçuş saatleri mesai saatleri ile işi olanlara uygun değil. Yurt dışı destinasyonlar gayet zayıf. Uçuş personeli ve kontuar personeli biraz acemi.

Anadolu Jet

Olumlu Yönler: THY yolları kalitesi devam ediyor. Uçaklar tertemiz, ikram bonkör, fiyatlar uygun.

Olumsuz Yönler: İzmir merkezli uçuş sayısı az. İstanbul'da Sabiha Gökçen tek şansınız. Atatürk Havalimanına uçuş yok.

THY

Olumlu Yönleri: Tartışmasız Türkiye'nin gururu. Avrupa'da göremeyeceğiniz destinasyon yok. Müthiş başarılı ve tecrübeli yer ve uçuş personeli var.

Olumsuz Yönleri: Son dakika fiyat politikası, Deve kesen yöneticileri ve gece 00:00'dan sabah 06:00'ya kadar kesilen iç hatlar seferleri. 6 saat duran iç hatlar seferleri Türkiye'nin yıldızına yakışmıyor. Yurt dışı bağlantılı uçuşlar havalimanı'nda beklemeli yolculuklarla sona eriyor.

Genel olarak tüm firmalar için gece 12'den sonra kesilen iç hat seferleri Türkiye'nin yüz karası bir şeydir bence. Öte yandan fiyat politikalarında yaptıkları rekabetçi indirimler nedeni ile kestikleri ikramlarda çok yolcu kaybediyorlar. Bir kahve ikram etmekle sanırım batmazlar. Ve ya bunu bilete yapacakları 1 TL'lik zamlarla telafi edebilirler.

Bana göre 10 üzerinden puanlamalar şöyle;

THY 8
Anadolu Jet: 6
Atlas Jet 6
Onur Air 4
Pegasus 3


Bu arada iststatus.com adresinden İstanbul Havalimanı trafiğini canlı takip edebilirsiniz. Tabii sefer sayısını bilmeniz koşulu ile...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.